• OLIMPIADA  PRZEDSZKOLAKA 🏆👩🏻‍🤝‍👨🏼
     • OLIMPIADA  PRZEDSZKOLAKA 🏆👩🏻‍🤝‍👨🏼

     • 22 maja 2024 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Elblągu  zorganizowano  Sportową Olimpiadę Przedszkolaka.

      Udział w niej wzięły dzieci z Przedszkoli nr 6, 17, 23 oraz Przedszkola ,,Bajka”. Głównym celem imprezy było zaszczepienie wśród najmłodszych zamiłowania do rywalizacji sportowej w duchu idei olimpijskiej. Olimpiadę rozpoczęto od uroczystego wniesienia znicza olimpijskiego. Następnie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie sportowe obiecując zdrową rywalizację i dobrą zabawę. W części głównej imprezy przedszkolaki zmagały się w jedenastu konkurencjach sportowych. Po każdym wyścigu 2-osobowe jury przydzielało punkty, które potem komisja sędziowska sumowała. Sportową Olimpiadę Przedszkolaka wygrało Przedszkole,, Bajka” zajmując I miejsce, II miejsce zajęło Przedszkole nr 23, 

      III miejsce zdobyło Przedszkole nr 17, miejsce IV zajęło Przedszkole nr 6. Cała impreza przebiegła w miłej atmosferze. Bez względu na wynik wszystkie grupy otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe i słodki poczęstunek.


       

    • Spotkanie pierwszoklasistów z panami policjantami👮🏼‍♀️
     • Spotkanie pierwszoklasistów z panami policjantami👮🏼‍♀️

     • Panowie policjanci odwiedzili klasy pierwsze i przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku podczas nadchodzących wakacji.  Przypomnieli uczniom numery alarmowe oraz zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzieci chętnie podawały przykłady ryzykownych zachowań. Panowie policjanci życzyli wszystkim uczniom naszej szkoły bezpiecznych i wesołych wakacji. Dziękujemy.

    • Bezpieczeństwo w sieci 👮🏼‍♀️💻
     • Bezpieczeństwo w sieci 👮🏼‍♀️💻

     • W piątek w progach naszej szkoły gościli policjanci. Rozmawiali z uczniami klas czwartych na temat korzystania z Internetu a w szczególności o mówie nienawiści, czyli hejtowaniu. Policjanci podawali przykłady niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych zachować w sieci. Uczniowie zadawali ciekawe pytania. Pamiętajmy, że każdy z nas, nawet w bardzo młodym wieku może ponieść karną odpowiedzialność za łamanie prawa. Czyli za np. obrażanie, pozbawianie godności, zamieszczanie czyjegoś wizerunku bez  zgody. Pamiętajmy też, że każdy z nas różni się wrażliwością a obraźliwe słowa mogą ranić bardzo głęboko i doprowadzać do tragedii. Bądźmy dla siebie życzliwi i uwaźni.

    • Konkurs "BANKNOT MOICH MARZEŃ" 
     • Konkurs "BANKNOT MOICH MARZEŃ" 

     • Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z klas I - VIII do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Ekonomicznym "BANKNOT MOICH MARZEŃ" na najciekawszy projekt BANKNOTU przedstawiającego wizerunek Wielkiego Polskiego Ekonomisty.

      Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - KARTY PODARUNKOWE:

      I miejsce - 200 zł, II miejsce - 150 zł, III miejsce - 100 zł

      Zostań projektantem fikcyjnego banknotu przedstawiającego wizerunek Wielkiego Polskiego Ekonomisty. Technika pracy dowolna, praca plastyczna lub praca graficzna. W projekcie należy umieścić cechy typowego banknotu, uwzględnić zabezpieczenia przed fałszowaniem. Na prace czekamy do 26 maja 2024 r. 

      Rok 2024  został ustanowiony decyzją Senatu RP – Rokiem Edukacji Ekonomicznej

      POLSKI ZŁOTY w obiegu od 100 lat. 

      Szczegóły konkursu Banknot-konkurs1.docx

    • Kreatywna lekcja angielskiego w kl IIIc 👏🏼
     • Kreatywna lekcja angielskiego w kl IIIc 👏🏼

     • W zeszłym tygodniu uczniowie klasy 3c układali krzyżówki, i to w języku angielskim! Dzieci samodzielnie podzieliły się na mniejsze grupy. Każda z grup losowała hasło, do którego projektowała swoją krzyżówkę. Na następnych zajęciach mieli za zadanie rozwiązać "crossword" stworzoną przez swoje koleżanki i kolegów z klasy. Najwięcej emocji wzbudziły słowa "glue" oraz "attic". Jesteście w stanie odnaleźć rysunki, które je przedstawiają? Fantastic work 3c!

    • Klasa VI c na wycieczce do Torunia 🤎
     • Klasa VI c na wycieczce do Torunia 🤎

     • Nasz pobyt w Toruniu  rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta,  poznaliśmy  historię Torunia oraz najpiękniejszych miejskich zabytków. Przechadzając się uliczkami łapaliśmy szczęście-wystarczyło tylko dotknąć żabek, osiołka, pieska, czy fragmentu średniowiecznego muru. Dzięki legendom wiemy np dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa. Byliśmy w Ratuszu Staromiejskim i Domu Kopernika, gdzie zostaliśmy skrybami i iluminatorami, dzięki czemu mogliśmy stworzyć średniowieczne dokumenty opatrzone pieczęciami.Odkrywaliśmy podziemia Foru IV z pochodniami, przez chwilę zamieniliśmy się w walecznych żołnierzy broniących murów twierdzy. Poznaliśmy też sekret smaku toruńskich pierników i upiekliśmy własne, najprawdziwsze pierniki figuralne.  W Muzeum Etnograficznym udało nam się stworzyć  Kujawskie,ludowe wycinanki a w Jump Arenie wyszaleć się na trampolinach. Jednym słowem-było świetnie, wrócimy tam.jeszcze na pewno.

     • Życzenia dla Ósmoklasistów🍀🍀🍀

     • Już niedługo egzaminy ósmoklasisty. Wszyscy trzymamy za was kciuki, a młodsi koledzy i koleżanki we współpracy z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Kołem Reporterskim przygotowali krótki film z życzeniami. 🤗

    • Święto Konstytucji 3 Maja
     • Święto Konstytucji 3 Maja

     • W dniu 3 maja poczet sztandarowy SP1 godnie reprezentował naszą szkołę podczas miejskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja biorąc udział we mszy św. w katedrze św. Mikołaja oraz w części oficjalnej na placu katedralnym.

    • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich📚
     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich📚

     •  

      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocje czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

       

      Z tej okazji w bibliotece szkolnej, została przygotowana wystawa najstarszych książek, które zachowały się w naszych zbiorach. Przez cały tydzień
      (22.04. – 26.04. 2024 r.), uczniowie z klas I – III dowiedziały się na zajęciach komputerowych, m.in.: jak powstaje książka, kto to jest autor oraz poznały ciekawostki z całego świata. Porozmawialiśmy ulubionych książkach. Każdy z uczniów, mógł narysować siebie, jako głównego bohatera książki. Najpopularniejsze były księżniczki, pieski oraz superbohaterowie.

       

       

      Dziękuję wszystkim za wizytę i zapraszam do biblioteki szkolnej!

      Marta Leja


       

    • Wyniki konkursu pt. "Baśniowy Świat".
     • Wyniki konkursu pt. "Baśniowy Świat".

     •  

      Dnia 10.04.2024 r. o godz. 09:50 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas II pt. "Baśniowy Świat".

       

      Wyniki:

      I miejsce: Jakub Szopiński z klasy 2b i Jakub Szymaniec z klasy 2b.

      II miejsce: Maja Cielesz z klasy 2b i Kacper Dobrzyniecki z klasy 2a.

      III miejsce: Zofia Wawryszuk z klasy 2a.

       

      Wszystkim uczniom dziękuję za udział w konkursie, a nagrodzonym serdecznie gratuluję!

       

       

    • WYNIKI KONKURSU NA PRACĘ PROJEKTOWĄ W ZAKRESIE EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
     • WYNIKI KONKURSU NA PRACĘ PROJEKTOWĄ W ZAKRESIE EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

     •  

      Uczniowie klas od I do VIII uczestniczyli w konkursie na pracę projektową w dwóch kategoriach:

      -„Cykl życia ZSEE”- dla klas VI-VIII

      -„Las w słoiku”- dla klas I-V.

      A oto wyniki konkursu:

      W kategorii „Cykl życia ZSEE”I miejsce - Krawczyk Maja kl.VIIIa

      W kategorii „Las w słoiku”:  

      I miejsce- Krauze Piotr kl.IVa

      II miejsce- Junkier Alicja kl.IVb i Chrząszcz Zuzanna kl.IVa

      III miejsce- Kuta Bartosz- kl.Vc i Sztandera Jan kl.IVb

      Wyróżnienia: 

      Adamczyk Hanna kl.IVb, Chmielewska Amelia kl.IVb, Lamp Aleksandra kl.IIIc,

      Wysocka Nadia kl.Vb, Teplytskyi Vladyslav kl.Vc

      Prace, które zajęły I miejsce w każdej z kategorii będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie na pracę edukacyjną, organizowanym przez Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

                                                                             Beata Gawkowska

       

    • SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY „TAJEMNICZY ŚWIAT PRZYRODY” DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH Z OKAZJI OBCHODÓW DNIA ZIEMI
     • SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY „TAJEMNICZY ŚWIAT PRZYRODY” DLA UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH Z OKAZJI OBCHODÓW DNIA ZIEMI

     •  

            W marcu i w kwietniu odbyły się trzy etapy szkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej „Tajemniczy świat przyrody” dla uczniów klas czwartych.

      Konkurs ten został zorganizowany z okazji obchodów Dnia Ziemi.

      Do I etapu konkursu przystąpiło 18 uczniów z klasy IVa i z klasy IVb.  Do finału konkursu, który odbył się 18 kwietnia, zakwalifikowało się 10 uczniów. W finale uczniowie konkurowali ze sobą, biorąc udział w różnych zadaniach, podzielonych na trzy części. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji.

      A oto wyniki finału konkursu „Tajemniczy świat przyrody”:

      I miejsce- Adamczyk Hanna kl.IVb

      II miejsce-Chmielewska Amelia kl.IVb

      III miejsce- Sztandera Jan kl.IVb

      IV miejsce- Ogórek Pola kl.IVa

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Organizator konkursu:     Beata Gawkowska

       

    • Akcja Daj Włos! RaknRoll👏🏼🥰
     • Akcja Daj Włos! RaknRoll👏🏼🥰

     • Jedna z Naszych uczennica, Helena z VI 6a, chciałaby podzielić się z nami swoim doświadczeniem. Niedawno wzięła udziału w bardzo pozytywnej akcji organizowanej przez Fundacji RaknRoll.  

      Helena już drugi raz oddała kilkadziesiąt centymetrów swoich włosów, by wesprzeć kobiety chore na raka. Dało jej to ogrom radości i satysfakcji!
      Co się dzieje z obciętymi warkoczami?
      Powstają z nich peruki z włosów naturalnych. Dzięki akcji Daj Włos!, fundacja przekazuje je bezpłatnie osobom, które są w trakcie terapii onkologicznej. Do tej pory przekazano chorym już 5216 takich peruk.
      Jeśli kogoś zaciekawiła idea akcji, może zajrzeć tutaj:
      https://www.raknroll.pl/dajwlos/

       

    • Wycieczka do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu
     • Wycieczka do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu

     •  

             04 kwietnia klasa VIIb uczestniczyła, w ramach edukacji ekologicznej,  w wycieczce do  Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.

      Na początku, w sali edukacyjnej, odbyły się zajęcia dydaktyczne z zakresu zasad selektywnej zbiórki odpadów. Podczas tych zajęć zapoznaliśmy się również z gospodarką obiegu zamkniętego.

      Po zajęciach udaliśmy się na zwiedzanie Zakładu Utylizacji Odpadów, podczas którego dowiedzieliśmy się, co dzieje się z odpadami, które trafiają do pojemników na śmieci. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak duży jest to zakład. Zobaczyliśmy m.in.: centrum recyklingu tzw. pszok, kopiec bioenergetyczny, sortownię, kompostownię, magazyn odpadów niebezpiecznych, plac odpadów budowlanych i wielkogabarytowych i składowisko odpadów. Przeszliśmy ścieżkę edukacyjną, z której dowiedzieliśmy się, co to jest biogaz, jak się go wytwarza i jakie ma zastosowanie a także jak dużym zagrożeniem dla środowiska są dzikie wysypiska śmieci. Skorzystaliśmy też z wagi i okazało się, że „cała klasa” waży 860 kg!!!

       Po zwiedzeniu zakładu uczestniczyliśmy w zajęciach multimedialnych, podczas których obejrzeliśmy film dokumentalny ukazujący proces recyklingu a także cykl „życia” plastiku. Wykonywaliśmy również różne zadania w formie zabawy na komputerze, m.in.  segregowaliśmy odpady do różnych pojemników, zgodnie z omówionymi wcześniej zasadami.

      Wycieczka ta wzbogaciła naszą wiedzę i umiejętności w zakresie segregacji odpadów i ochrony środowiska.

                

                                                                                   

       

    • Konkurs plastyczny pt. „ Projekt okładki ulubionej książki”.
     • Konkurs plastyczny pt. „ Projekt okładki ulubionej książki”.

     •  

       

      Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu okładki ulubionej książki. Uczestnik konkursu nie może naśladować istniejących publikacji oraz zawartych w nich ilustracji.
      Uczeń ma stworzyć własny projekt do tytułu książki i wprowadzającą w jej treść. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie przez ucznia samodzielnie jednej pracy.

       

      Konkurs obejmuje dwie kategorie wiekowe:

      Uczniowie klas I–IV

      Uczniowie klas V-VIII

       

      Forma i technika wykonania prac:

      * Praca powinna być wykonana na papierze o formacie A3 albo A4.

      * Technika wykonania prac jest dowolna.

      * Praca powinna zawierać tytuł oraz autora książki.

      * Uczestnik zgłasza tylko jedną pracę wykonaną samodzielnie.

      * Praca powinna być opisana na osobnej kartce dołączonej do plakatu: Imię i nazwisko autora plakatu, klasa.

       

      Kryteria oceny pracy:

      * samodzielność wykonania i wkład pracy autora,

      * nawiązanie do treści książki,

      * estetyka wykonania prac,

      * oryginalność pomysłu.


       

      Miejsce i termin składania prac konkursowych:

      * Prace konkursowe należy dostarczyć do 19.04.2024 r. do biblioteki szkolnej.

      * Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi: 22.04.2024 r.


       

    • Wyniki konkursu czytelniczego pt. „Legendy Elbląga i okolic”
     • Wyniki konkursu czytelniczego pt. „Legendy Elbląga i okolic”

     • Elbląg i jego okolice zostały opisane w wielu legendach. Większość z nas zna legendę „O dzielnym piekarczyku”, czy „O męstwie elblążanek”. Mówi się, że w każdej legendzie jest troszkę prawdy, że poprzez legendy poznajemy historię, poznajemy bohaterów, którzy mieli wpływ na przyszłe losy naszego kraju, a tym samym naszego miasta Elbląga.
       

      Dlatego, już po raz kolejny, w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Legendy Elbląga i okolic”. Jego celem było propagowanie wśród uczestników treści historycznych rozwijających poczucie przynależności do regionu oraz popularyzacja literatury pięknej.
       

      W poniedziałek, dn. 18.03.2024 r., dwuosobowe drużyny z klas IV przystąpiły
      do rozwiązywania konkursowego testu. Pytania dotyczyły znajomości faktów historycznych oraz wybranych legend z naszego regionu.

       

      Wyniki przedstawiają się następująco:
       

      I miejsce – klasa IV c – Karolina Czerwińska i Hanna Mueller 

      II miejsce – klasa IV b – Wiktoria Kamińska i Joanna Uzarewicz

      III miejsce – klasa IV a – Lena Hoft i Nadia Wierzbicka

       

      Gratulacje!
       

       

    • Dylematy energetyczne XXI wieku
     • Dylematy energetyczne XXI wieku

     • Uczniowie klasy 8a - Alicja Kierul, Ola Orlikowska, Klara Żyła i Dawid Połomka uczestniczyli w projekcie ekologicznym z konkursem Dylematy energetyczne XXI wieku - energetyka wiatrowa. Organizatorem międzyszkolnego konkursu było II LO w Elblągu. Nasi wspaniali uczniowie zmierzyli się z ciekawymi zadaniami tematycznymi związanymi z energetyką wiatrową, wysłuchali wykładu prezesa Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej Pana Jakuba Budzyńskiego.  Drużyna zajęła V miejsce - wielkie brawa i gratulacje.Wioletta Szulaczuk

    • SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ
     • SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ

     • W dniach 18.03-22.03.2024 roku, w naszej szkole pierwszy raz Samorząd Uczniowski zorganizował „Szalony Wiosenny Tydzień”. Każdy dzień tygodnia charakteryzował się inną aktywnością dla uczniów. Poniedziałek był dniem Świętego Patryka. Wtorek to dzień na opak. Środa dzień bez plecaka. Czwartek był dniem dwóch różnych skarpetek. Piątek to dzień szalonej fryzury.

      Przez cały Szalony Wiosenny Tydzień na korytarzach szkoły można było spotkać uczniów przebranych odpowiednio do danego dnia.

      Dziękujemy za wspólną zabawę

      Samorząd Uczniowski