Koło reporterskie, we współpracy z nauczycielami historii, postanowiło sprawdzić wiedzę naszych uczniów na temat Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. W tym celu przygotowano zestaw pytań związanych z jego życiem, panowaniem oraz dokonaniami. Uczniowie losowali pytania, a następnie odpowiadali przed kamerą. Całe wydarzenie zostało uwiecznione na krótkim filmiku. Zachęcamy do obejrzenia materiału – warto zobaczyć, jak uczniowie poradzili sobie z wyzwaniem historycznym!
Świętujemy 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski!
W ramach obchodów nasi uczniowie zaangażowali się w różnorodne działania rozwijające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Powstały kreatywne plakaty, komiksy, krzyżówki i puzzle – wszystko inspirowane historią i postacią Bolesława Chrobrego.
To była nie tylko świetna zabawa, ale i ciekawa lekcja historii!
8
SEGREGACJA TEKSTYLIÓW
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice
Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce obowiązuje segregowanie TEKSTYLIÓW i odzieży do osobnego pojemnika. Odtąd ww. odpadów nie można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe). W Elblągu dotychczas można było je przekazać do PSZOK w ZUO przy ul. Mazurskiej 42 w Elblągu.
Miasto Elbląg, aby ułatwić mieszkankom i mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i odzieży, 1 kwietnia na terenie Elbląga rozmieściło dodatkowe specjalne pojemniki w 20 lokalizacjach.
Można do nich wrzucać m.in.: zużyte obuwie, pościel, zasłony, ręczniki, obrusy, koce, firany, bieliznę, skarpetki, rękawiczki, czapki, szaliki, portfele, torebki, paski, galanterię skórzaną, plecaki, pluszowe zabawki.
Do pojemników na odzież używaną PCK oraz TESSO, których w mieście ustawionych jest ponad 100, można kierować odzież w dobrym stanie, która może się przydać innym. Zgodnie z gospodarką obiegu zamkniętego wydłużymy w ten sposób cykl życia surowca, z którego tekstylia zostały wykonane i ograniczymy ilość odpadów trafiających na składowisko.
Wykaz lokalizacji pojemników:
https://elblag.eu/.../pojemniki-na-zuzyta-odziez-i...
DBAJMY O NASZE ŚRODOWISKO!
Beata Gawkowska
Terapia Metodą Warnkego w naszej szkole - jej zalety.
Wychodząc naprzeciw trudnościom edukacyjnym naszych uczniów oraz wspierając ich wszechstronny rozwój na terenie naszej szkoły prowadzimy innowacyjną terapię Metodą Warnkego. Jest to skuteczna pomoc uczniom usytuowanym w grupie ryzyka dysleksji rozwojowej lub u których zdiagnozowano dysleksję. Terapia tą metodą polega na systematycznym prowadzaniu treningów przetwarzania i spostrzegania centralnego.
Do treningu wykorzystuje się osiem gier zawartych w certyfikowanym urządzeniu medycznym Brain-Boy Universal.Założeniem Metody Warnkego jest oddziaływanie podczas treningu na zmysły wzroku, słuchu i motorykę ćwiczącego. Trening jest indywidualnie dobierany do posiadanych
w danym momencie umiejętności osoby ćwiczącej. Podczas całego procesu terapeutycznego – ćwiczący aktywnie uczestniczy w procesie treningowym, unikatowość metody wynika
z zaangażowania dzieci w trening (ćwiczący nie tylko słucha, ale także odpowiednio reaguje na występujące bodźce). Skuteczność terapii Metodą Warnkego została potwierdzona w wielu badaniach naukowych.Korzyści z pracy z urządzeniem Brain-Boy Universal:
- szybsze rozumienie mowy,
- zwiększona uwaga i koncentracja,
- wzmocnienie słyszenia kierunkowego,
- lepsze zrozumienie rozmówcy,
- poprawa umiejętności czytania i/lub pisania,
- zmniejszony poziom stresu.
3
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego 🐣🐰🐑
WYNIKI KONKURSU NA PRACĘ PROJEKTOWĄ W ZAKRESIE EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
Uczniowie klas od I do VIII uczestniczyli w konkursie na pracę projektową w kategorii „Piosenka o Makulaturze”.
I miejsce- Aleksandra Strzelec kl.VIa i Alicja Strzelec kl.IIa
II miejsce- Stachowicz Lena kl.VIIb i Olena Przybyła kl.VIIb
III miejsce- Turek Mateusz kl.Va
Praca, która zajęła I miejsce będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie na pracę edukacyjną, organizowanym przez Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Beata Gawkowska
Światowy Dzień Zdrowia w bibliotece szkolnej 📚⚽️🍏
Światowy Dzień Zdrowia to okazja do promowania zdrowego trybu życia.
W poniedziałek, dn. 7 kwietnia 2025r. odbył się w bibliotece szkolnej konkurs dla uczniów klas II - IV oraz V - VIII.Celem tego wydarzenia było nie tylko zachęcenie uczniów do czytania, ale także promowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Uczestnicy mieli okazję odpowiedzieć na pytania dotyczące nawyków zdrowotnych, takie jak: ile szklanek wody powinno się wypijać dziennie, które orzechy są najzdrowsze, ile minut aktywności fizycznej zaleca WHO, czy jak długo powinno się myć ręce.
Oto zwycięzcy w klasach II-IV:
I miejsce: Kornelia Kajdasz z klasy 4c
II miejsce: Paulina Wiśniewska z klasy 4c
III miejsce: Joanna Orlikowska z klasy 2b
Oto zwycięzcy w klasach V-VIII:
I miejsce: Jakub Baur z klasy 8a
II miejsce: Alan Goljat z klasy 7a
III miejsce: Natan Anikiej z klasy 8a
Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Zwycięzcom serdecznie gratuluję!
Marta Leja
10
Szkolny konkurs przyrodniczy „Tajemniczy Świat Przyrody”
W miesiącach marcu i w kwietniu odbyły się trzy etapy szkolnego konkursu wiedzy przyrodniczej „Tajemniczy świat przyrody” dla uczniów klas czwartych.
Konkurs ten został zorganizowany z okazji obchodów Dnia Ziemi.
Do I etapu konkursu przystąpiło 16 uczniów z klasy IVa, IVb, IVc i IVd. Do finału konkursu, który odbył się 10 kwietnia, zakwalifikowało się 9 uczniów. W finale uczniowie konkurowali ze sobą, biorąc udział w różnych zadaniach przyrodniczych, podzielonych na trzy części. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji.
A oto wyniki finału konkursu „Tajemniczy świat przyrody”:
I miejsce- Paulina Wiśniewska kl.IVc
II miejsce- Kornelia Kajdasz kl.IVc
III miejsce- Jan Kruszyński kl.IVb
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizator konkursu: Beata Gawkowska
Wizyta w Urzędzie Miejskim w Elblągu
4 kwietnia klasa 2c była z wizytą w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Podczas spotkania z Prezydentem miasta dzieci dowiedziały się jak wygląda gabinet prezydenta, na czym polega jego praca oraz kilku ciekawostek o nim samym. Uczniowie zobaczyli salę sesyjną, w której radni miasta głosują nad uchwałami. Dzieci przegłosowały wydłużenie przerw oraz wakacji :) Uczniowie odwiedzili też Departament Sportu i Rekreacji, gdzie wykazali się znajomością dyscyplin sportowych uprawianych w Elblągu.
3
Znamy już wyniki konkursów przedmiotowych.
Wyniki konkursu graficznego – „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA”
W środę, dn. 09.04.2025 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu graficznego na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną” w programie Paint dla uczniów z klas I - III. Komisja miała nie lada problem z wyborem najciekawszej pracy. Wszystkie kartki były bardzo oryginalne.
A oto wyniki:
I miejsce – Laura Romańczuk z klasy 1a
II miejsce – Rozalia Czaja z klasy 2b
III miejsce – Antonina Belling z klasy 1c oraz Ryszard Szostak z klasy 1c.
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Marta Leja
7
Stypendium Prezydenta Miasta Elblaga
Informujemy, iż niżej wymienieni uczniowie naszej szkoły, otrzymali stypendium Prezydenta Miasta Elbląga na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych z Gminy Miasta Elbląg, za uzyskanie wysokich wyników w nauce oraz sukcesy edukacyjne osiągnięte w szkole w pierwszym semestrze roku szkolnego 2024/2025:
- Julia Barthelke
- Wiktor Bieniek
- Amelia Bromińska
- Maja Grabowska
- Maja Grzegółkowska
- Julia Harań
- Kacper Jędrzejewski
- Helena Krasowska
- Tomasz Krasowski
- Maja Kubik
- Michał Olszewski
- Olena Przybyła
- Maria Stępkowska
GRATULUJEMY!
Zaproszenie dla rodziców uczniów klas VIII
Pola Nadziei
Od 1998 roku, każdej wiosny odbywa się żonkilowa akcja - Pola Nadziei, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los osób nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi oraz pozyskiwanie funduszy na działalność Hospicjum.
W tym roku do akcji przystąpiło Szkolne Koło Caritas działające w naszej szkole.
Wolontariusze przez całą niedzielę zbierali datki na ten cel od parafian przy kościele Matki Bożej Królowej Polski.
Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję - ofiarodawcom oraz wolontariuszom
Wyniki konkursu logopedyczno-plastycznego pt. „Łamańce językowe”.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy w naszej szkole został zorganizowany konkurs logopedyczno-plastyczny pt. „Łamańce językowe”. Do wybranego łamańca należało wykonać pracę plastyczną. Jury wybrało najciekawsze prace i oceniło pod względem: kreatywności, samodzielności wykonania, estetyki. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Rozalia Czaja - kl. II b
II miejsce - Oliwia Połomka - kl. I a
III miejsce - Mateusz Turek - kl. V a
Wyróżnienia:
Anastazja Stolarczyk - kl. III b
Aniela Kletkiewicz - kl. II b
Gratulacje dla wszystkich uczestników!
Zajęcia profilaktyczne dotyczące uzależnień.
Klasy 7 i 8 uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących uzależnień. Uczniowie definiowali pojęcie „uzależnienie”, rozmawiali od czego można się uzależnić i jak temu zapobiegać. Zajęcia pozwoliły im lepiej zrozumieć mechanizmy uzależnienia oraz skutki, jakie ono wywołuje. W czasie zajęć każdy z uczestników mógł zastanowić się, ile czasu spędza przed ekranem telefonu lub komputera. Uczniowie chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi obserwacjami dotyczącymi tego tematu. Młodzież uświadomiła sobie, jakie zagrożenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego niesie nadmierne korzystania z multimediów. Pomogło im to lepiej zrozumieć problem uzależnienia oraz rozpoznać jego objawy. Uczniowie dowiedzieli się też, gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie.
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie